Haberler

England wholesale scarves free trade agreement with Turkey

tarafından admin üzerinde Jan 19, 2021

England wholesale scarves free trade agreement with Turkey
İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması bugün Türkiye'nin ihracatında Almanya'nın ardından ikinci sırada imzalandı. Anlaşma 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek.

Toptan eşarp Türkiye ile İngiltere arasında bugün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın video konferans yöntemiyle katıldığı törenle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Bu anlaşma ile Ticaret Bakanı Pekcan, "İngiltere ile aramızdaki ticaret yapısında herhangi bir belirsizlik olmayacak. Ticaretimizin daha da gelişeceğine inanıyorum." Bakan Pekcan, Gümrük Birliği'nin Serbest Ticaret Anlaşması ile 25 yılda getirdiği kazanımların korunacağını vurgulayarak, "İki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi yolunda ilk adımı atıyoruz. Bakan Pekcan, anlaşmanın tüm ülkeleri kapsadığını sözlerine ekledi. Pekcan, İngiltere'ye yapılan ihracatın yüzde 75'inin vergi yükü ile karşı karşıya kalacağını ve bu anlaşmanın olmaması halinde yaklaşık 2,4 milyar dolarlık zararın oluşacağını, gelecek anlaşma ile bu riskin ortadan kaldırıldığını ifade etti. 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek.


İngiltere'nin Türkiye ile yaptığı serbest ticaret anlaşması, ülkesi Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç ile yaptığı anlaşmanın ardından gelen beşinci büyük ticaret anlaşması olduğu söyleniyor.


31 Ocak 2020 tarihi itibari ile İngiltere Birliği'nden ayrılan Avrupa'nın, toptan eşarplardan ayrılmasından dolayı Gümrük Birliği'nin gümrük vergileri olmadan ticarete devam etmesi, Türkiye'de iş dünyası açısından büyük önem arz etti. . Geçen hafta, İngiltere ve Avrupa Birliği arasında Brexit sonrası ticareti düzenleyen bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varıldı.


Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke

2.74 trillion Gross Domestic Product, which is the sixth largest economy in the world by the United Kingdom, Turkey is also among the major trading partners. Turkey Statistical Institute (TUIK) data, the volume of trade between the two countries between January and October of 2020 was recorded as 13.5 billion dollars. During this period, the export volume was 9 billion dollars and the import volume was 4.5 billion dollars.


According to data from Turkey's Foreign Ministry, in 2019 the United Kingdom wholesale scarves second among Turkey's top exporting countries, while among the countries where most imports took ninth place.


In 2019, the trade volume between the two countries decreased by 12 percent compared to the previous year, and recorded $ 16 billion 297 million. percent of Turkey's exports to the UK in 2019 2, while imports decreased by 27 percent. However, despite this decline, the United Kingdom continued to be Turkey's sixth largest trading partner, with a share of 4.4 percent.


According to Turkey's Ministry of Commerce data, the UK imports from countries across Turkey, was ranked 16th with a 1.8 percent share in 2019. Britain's imports from Turkey was around $ 12 billion. England took place in Turkey's exports is 17 and share of 1.4 percent and export volume was recorded approximately $ 6.4 billion.


Export and import products

Türkiye'nin ilk ürünleri İngiltere'ye toptan ihraç edilen eşarp, altın, tekstil ve konfeksiyon ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makineler, motorlu taşıtlar, demir çelik ürünleri, izole teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenlerini yapmaktadır.


Türkiye ithal ürünleri arasında dizel, yarı dizel motorlar, otomobiller, demir çelik atık ve hurdalarının arıtılması ve önlenmesi için kullanılacak ilaçları hazırlamıştır.

Tags

Instagram